Sağlık Bilgisi

Pleurotus Eryngii – Cinsel Gücü Artıran Mantar

Pleurotus Eryngii cinsel gücü artıran mantar 2 yıldır ülkemizde de üretiliyor. Cinsel gücü artıran Pleurotus Eryngii ismindeki mantarın Denizli’de üretimine başlandı. Peki nedir bu Pleurotus Eryngii mantar, cinsel gücü nasıl artırır ve nasıl tüketilmelidir. Tüm bu sorularınızın ve daha fazlasının cevabı yazımızda…

Denizli’de tıbbi mantar üretimi yapan Agroma Mantarcılık’ın ortağı Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Atmaca, TÜBİTAK’ın desteğiyle “Pleurotus Eryngii” isimli cinsel gücü arttırıcı mantar üretti. İki yıl önce üretimine başladıkları “Pleurotus Eryngii” mantarında talep patlaması olduğunu ifade eden Atmaca, “Bu mantarın kuru ya da yaşını tüketenlerin cinsel gücü artıyor. Kurusunu tüketmek isteyenler yarım litre suyun içine 2 gram mantar koyup 30 dakika kadar kaynatıp içecek. Yaş mantar ise, sofralık mantar gibi yağda kavurup yenebiliyor. Etkisini kısa sürede gösteren mantar iktidarsızlık sorunu yaşayanları rahatlatıyor. Dikkatimi çeken bu mantar türüne en çok talep ülkemizin Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nden gelmesi. Günde ortalama 30 kilogram Pleurotus Eryngii üretiyoruz, ancak siparişlere yetişemiyoruz. Yakından tanınan çok sayıda ünlü isme de bu mantar türünden gönderdik” dedi.


One Response

  1. Hatice Akbay diyor ki:

    Genelde mantarlar konusu ve özellikle de Tıbbi mantarlar ile alakası olanlar Pleurotus eryngii mantarını bilir ve tanırlar. Bu mantar yaprak mantarlarından olup, kültür olarak üretimi gerçekleştirilmektedir. İlk defa Denizli’de üretildi demek, buna Denizli mantarı demek yanlış olur.Aynı zamanda çok lezzetli olan bu mantarı evinizde hobi amaçlı da üretebilirsiniz. erkel.net.tr adresinden hazır üretim kitini alarak tadabilirsiniz.