Sağlık Bilgisi

Gözde Çıkan Arpacık Nasıl Geçer

Gözde çıkan arpacık kirpikleri besleyen gözkapağı bezcilerinden birinin iltihaplanması sonrası oluşur. Gözde çıkan arpacık nasıl geçer, bu durumda ne yapılması gerekir merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyunuz…

Arpacık enfeksiyonunun normal iyileşme süreci 4-5 gündür. Bu iltihaplanma sonrası oluşan şişlik kendiliğinden patlayarak boşalır ve iltihaplanma son bulur.

Gözkapak kenarları kızarıp kepek gibi taneciklerle çevrelendiğinde ve kirpikler birbirlerine yapıştığında göz kapağında bir iltihap oluşmuş olabilir. 4-5 gün içinde arpacık hala geçmemiş ise bir doktora başvurmalısınız.

Arpacık Çıkması Sonrasında Yapılması Gerekenler
Arpacık görüntüde olmamasına rağmen acı veriyorsa; gözü gazbezi yada temiz, ütülenmiş bir mendil ile kapatın ve fazla sıkmadan bandajlayın.

Arpacık iltihaplanmışsa ve acıyorsa, sıcak su kompresi veya sıcak suya batırılmış ve sıkılmış pamukla her iki üç saatte bir, birkaç dakika pansuman yapın. Bu acıyı hafifletecek ve arpacığın baş vermesini sağlayacaktır.

Arpacık baş vermişse, cerahati boşaltarak çocuğun acısı giderilmelidir. Kirpiği arpacığın merkezinde görebiliyorsanız onu usulca bir cımbızla çekin. Eğer çıkaramazsanız ısrar etmeyin ve sıcak su kompreslerine devam edin. Kirpik çıkar çıkmaz iltihap akmaya ve Arpacık geçmeye başlayacaktır. Akan cerahati sıcak su ve pamukla silerek gözü temizleyfn.

Arpacık Çıkması Sonrasında Yapılmaması Gerekenler

Gözkapağındaki nokta yalnızca bir kızarıklık ve yanma halindeyse müdahale etmeyin. Dokunmamaya ve kaşımamaya özen gösterin.

Not : Arpacık bulaşıcı değildir!

Arpacık için Faydalı Şifalı Bitkiler

Ebegümeci, Gözotu, Sarmısak, Cersiye, Çavdar, Zeytin yağı arpacık tedavisinde faydalı olacaktır.

  • Ebegümeci, gözotu ile birlikte yirmi dakika süreyle suda kaynatılır. Sıkılarak elde edilen posaya çavdar unu karıştırılarak, pomad kıvamına gelinceye kadar yoğrulur.
  • Hazırlanan pomad zeytinyağı ile yumuşatıldıktan sonra arpacık olan mahale günaşırı sürülür.
  • Sarımsaklar, cersiye tohumu ile birlikte havanda dövülerek ezilir. Ezilen karışıma, merhem kıvamına ge­linceye kadar çavdar unu karıştırılarak zeytinyağı ile yoğrulur. Hazırlanan merhemden, ılık su pansumanından sonra arpacık üzerine sürülür.
  • Sarmısaklar havanda dövülerek ezilir, sıkılarak elde edilen sıvı bir fincana doldurularak dinlendirilir. Ilık su pansumanından sonra dinlendirilen sıvıya batırılmış bir pamukla sabah-akşam kompres yapılır.

One Response

  1. cuma diyor ki:

    gözümde arpacık cıktı ama gözümün alt kısımında nr yapmalıyım ne olur yardım edin cünkü bıktımarpacıktan