Sağlık Bilgisi

Doğumdan Sonra Süt Gelmemesi Süt Yoksa Ne Yapılmalıdır

Doğumdan sonra süt gelmemesi eşimin de başına gelen bir durum olduğundan bu konuya ait başımdan geçenlerin tamamını sizlerle paylaşacağım. Eşim bebeğimizi normal doğum ile 4 kilo olarak doğurdu. Taburcu olup eve geldiğimizde ara ara bebeği emziriyordu eşim. Fakat memede süt hiç yokmuş ki gece bebeğimiz hiç susmayaraktan ağlamaya başladı. Telaş ile çocuk acile gittik ve doktor bebeğimizin karnının aç olduğunu, acil olarak Bebelac 1 mamasını kullanarak doyurmamızı söyledi. Nöbetçi eczaneden mamayı alıp evde hazırladıktan sonra bebeğimiz mamayı çölde su bulmuşçasına öyle bir emdi ki anlatamam. O anda bebek sakinleşti ve uyumaya başladı. Sonra gece birkaç kez daha mama vererek sabah olmasını sağladık.

Ne kadar da mama ile o anı atlatmış olsak da bebeğimiz için en sağlıklı olanın anne sütü olduğundan emindik. Bu yüzden eşimle birlikte sütünün gelmesini sağlamak için birçok şey yapmaya başladık. En başta bebeğimiz ağladığında, bebek memeyi unutmasın, mamaya alışmasın diye önce meme veriyordu eşim ardından memeyi ısrarla almak istemeyip ağladığında mamaya başlıyorduk. Süt olmasa da emzirmek gerekiyordu bebeği.

Süt olmadan emzirmek çok önemlidir. Çünkü, süt hormonları memedeki süt torbacıklarına sütün gelişini sağlar ve devam ettirir. Hormon salgılayan bezler, meme uçlarındaki sinirlere bağlı olduklarından bu sinirler tarafından uyarılmayı beklerler. Bu uyarı haberi ise, ancak bebeğin meme uçlarını emmesi ile doğar. Bebek uzun zaman meme emmediği takdirde, hormon salgılayan bezler hiçbir uyarıcı haber alamayacaklarından hormon salgılamayacaklardır, böylece süt üretmeyecektir. Dolayısıyla, süt gelmese de bebeğinizi düzenli bir şekilde emzirmeye devam ederek hem sütün gelmesini sağlayabilir hem de bebeğinizi emmeye alıştırabilirsiniz.

Bunun yanı sıra kesinlikle bize tavsiye edilen katı gıdalardan uzak durarak şekerli ve sula gıdalar tüketmesiydi eşimin. Şimdi Siyah parmak üzüm ile kuş üzümünü şeker ilavesi  büyük bir tencerede kaynatıp içmeye başladı. Komposto, Ayrıyeten anne sütünü arttırmada en etkili Humana Still Tea almamız önerildi eczanemiz tarafından. İlerleyen günlerde konuya ilaveler yapacağım. İnşallah en yakında zamanda bebeğimiz Tuna Mert ve tüm bu durumda olan bebeklerimiz, ihtiyacı olan anne sütüne kavuşur, sağlıklı günler diliyorum…


2 Responses

  1. Yonetim diyor ki:

    Anneler, bu durum karşısında yukarıda anlattıklarım kesinlikle olumlu sonuçlanıyor. Mutlaka sık sık banyo yapın ve komposto tarzı şeyler tüketin…

  2. […] Doğumdan Sonra Süt Gelmemesi Süt Yoksa Ne Yapılmalıdır […]